HERBY BIELSKI I BIAŁEJ

HERBY BIELSKI I BIAŁEJ

piątek, 27 lutego 2009

SYMBOLE MIASTA

Symbole Bielska-Białej: herb, flagę, logo i hejnał oraz ich wygląd oficjalnie ustanowiono czterema uchwałami rady miejskiej z 7 grudnia 2004 r.

Herb – składa się z połączonych herbów miast Bielska i Białej Krakowskiej. Herb ten wykształcił się po połączeniu miast w 1951 r. i jest jednym z niewielu składających się z dwóch tarcz. Lewa to d. herb Bielska, przedzielony na pół i przedstawiający w lewej części połowę godła książąt cieszyńskich (złoty orzeł), a w prawej trzy białe lilie (zmodyfikowana połowa herbu biskupów wrocławskich). Prawa tarcza to d. herb Białej, na którym widnieją dwie czerwone róże (symbol ran Chrystusa lub zapowiedź pomyślności i szczęścia "młodych" mieszczan) na zielonym polu.

Flaga – stanowi prostokątny płat tkaniny o stosunku wysokości do długości jak 5:8. Istnieją dwie wersje flagi: flaga miejska i flaga honorowa. Barwy obu są żółto-biało-czerwone, przy czym flaga miejska składa się z trzech poziomych pasów równej szerokości, a na fladze honorowej, na szerszym środkowym pasie (w kolorze białym) umieszczony jest herb miasta.

Logo – zostało stworzone w 1996 r. przez Wiesława Grzegorczyka – laureata konkursu rozpisanego przez władze miejskie. Tworzą je dwie wypełnione zielenią, obrócone ku sobie brzuszkami litery B, symbolizujące przedzielone rzeką Bielsko i Białą, z umieszczoną nad nimi czerwoną kropką. Całość przypomina górski krajobraz, nad którym świeci słońce.

Hejnał – został skomponowany z okazji obchodów 700-lecia miasta przez Piotra Stachurę, ucznia bielskiej szkoły muzycznej. Po raz pierwszy został wykonany 1 maja 1964 r. Na stronie Urzędu Miejskiego czytamy: "Hejnał jest ściśle związany ze specyfiką regionu, oddaje cały urok Beskidów. Rytm maszyn włókienniczych i szum lasu łączy się w pieśń optymistyczną, pieśń zwycięską". Hejnał jest odtwarzany co trzy godziny z wieży ratuszowej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz